Имидж государственной службы

МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТТІҢ ИМИДЖІ
Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің этикалық кодексі

Мемлекеттік қызметшілердің оң имиджін қалыптастыру

Мемлекеттік қызмет — бұл мемлекеттік қызметшілердің мемлекеттік биліктің міндеттері мен функцияларын іске асыруға бағытталған лауазымдық өкілеттіктерді орындау жөніндегі мемлекеттік органдардағы қызметі.

Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі қоғамдық процестерді реттеуге, мемлекеттің тұтастығын және Қазақстан Республикасы азаматтарының мүдделерін іске асыруды қамтамасыз етуге бағытталған.

Мемлекеттік қызмет үшін имидж маңызды функционалдық және мәртебелік мәні бар. Ол халықтың оған деген сенім деңгейінің көрсеткіші және қоғамның басқару қызметінің тиімділігін бағалау өлшемі болып табылады. Ол мемлекеттік органдардың іс-қимылдарының нақты әлеуметтік топтар мен жалпы қоғамның талаптары мен күтулеріне сәйкес келу дәрежесін белгілейді. Осының салдарынан имидж мемлекеттік билік органдарына қатысты азаматтардың мінез-құлқын айтарлықтай төмендетеді, мемлекеттік қызмет қызметіне қоғамдық қолдау көрсету дәрежесін және оны реформалау бағдарламасын айқындайды. Мемлекеттік қызмет пен мемлекеттік қызметшілердің оң имиджін қалыптастыру осы әлеуметтік институттың тиімді жұмыс істеуі мен дамуының қажетті шарты, сондай-ақ мемлекеттік органдар мен мемлекеттік қызмет жүйесі қызметінің тиімділігін арттыру үшін шарт болып табылады.

Қазіргі уақытта мемлекет мемлекеттік қызметшілердің имиджін арттыру қажеттілігіне қатысты мәселелерге елеулі көңіл бөледі.

Имидж (ағылшын сөзінен image)-бұл белгілі бір адамдар тобына белгілі бір эмоциялық-психологиялық әсер етуге бағытталған мақсатты қалыптасатын бейне (тұлға, ұйым, құбылыс).

Мемлекеттік қызметшінің оң имиджін қалыптастыру-күрделі және ұзақ процесс.

Мемлекеттік қызметшінің оң имиджін қалыптастыру процесінің өзі атқарушы биліктің имидждік саясатымен де тығыз байланысты. Мемлекеттік қызметшінің оң имиджіне қойылатын негізгі ережелер Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің Ар-намыс Кодексінде белгіленген.

Мемлекеттік қызмет атқару қоғам мен мемлекет тарапынан ерекше сенім білдіру болып табылады және мемлекеттік қызметшілердің адамгершілік пен моральдық-этикалық бейнесіне жоғары талаптар қояды

Қазақстан Республикасының "мемлекеттік қызмет Туралы"," мемлекеттік қызметші - Қазақстан Республикасының азаматы ошақтарында заңдарда белгіленген тәртіппен республикалық немесе жергілікті бюджеттерден, не Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің қаржысынан лауазымы мемлекеттік органда мақсатында лауазымдық өкілеттіктерді жүзеге асыратын міндеттерді іске асыру және функцияларын мемлекет.

Мемлекеттік қызметшінің өзі жоғары моральдық жауапкершілік, кәсіби білім, оларды тәжірибеде қолдана білу, адалдық, адалдық, белсенді өмірлік ұстаным сияқты қасиеттерге ие болуы, патриотизм сезіміне, мемлекеттік қызметшінің моральдық келбетіне ие болуы тиіс.

Тәртіптік теріс қылықтар, оның ішінде Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің Ар-намыс кодексін (мемлекеттік қызметшілердің қызмет этикасы ережелері) бұзғаны үшін ҚР "Мемлекеттік қызмет туралы" Заңының 28-бабына сәйкес мемлекеттік қызметшілерге жазаның мынадай түрлері қолданылуы мүмкін: ескерту, сөгіс, қатаң сөгіс, қызметіне толық сәйкес еместігі туралы ескерту, лауазымын төмендету және атқаратын қызметінен босату.

Жаңартылған күні: 31.08.2016 17:51
Құрылған күні: 02.03.2021 18:01